• 1.png
  • 2.png
  • 2024---baner-www.png

  

 

- Czy ultrasonografia sprawdza się w przypadku urazów w obrębie narządu ruchu?  

 Arleta Witkowska-Łuczak, specjalistka radiolog z Centrum Medycznego Diagnosis ze Swarzędza - Zalasewa:

- Ultrasonografia pozwala na zdiagnozowanie większości urazów sportowców. Na co dzień pracuję       z ortopedami i rehabilitantami w szpitalu ortopedycznym w Poznaniu, rozmawiamy, konsultujemy trudne przypadki. Dzięki nabywanemu każdego dnia doświadczeniu większość problemów mogę stwierdzić i określić już przy pierwszej wizycie pacjenta na badaniu USG.

 

- A najczęstsze przypadłości biegaczy – co można zbadać podczas ultrasonografii?

- Właściwie wszystkie urazy ścięgien i mięśni  - urazy ścięgna Achillesa, mięśni łydki i uda, problemy ze stawem kolanowym, czy skokowym.  Badanie usg pozwala nam ocenić stopień uszkodzenia – czy jest to tylko naciągnięcie/przeciążenie czy doszło do naderwania mięśni i więzadeł.

Co niezwykle ważne – diagnostyka ultrasonograficzna pozwala wykryć złamania przeciążeniowe , bardzo częsty problem u biegaczy.

 

- Czy potrzebna jest  tu jakaś specjalna aparatura?

- Specjalna – nie. Nowoczesna i dobrej jakości, najlepiej renomowanej marki – tak. Oczywiście takie USG musi być wyposażone w oprogramowanie do badań narządu ruchu. W naszym Centrum Medycznym Diagnosis mamy  wysokiej klasy ultrasonograf marki Philips , który wyposażony jest właśnie m.in. w specjalistyczną głowicę typu "hockey". Umożliwia ona dokładną ocenę nerwów, ścięgien i więzadeł po przebytych urazach w najdrobniejszych strukturach. Taki sprzęt znajduje się tylko w kilku miejscach w naszym powiecie, więc warto o nas pamiętać szukając miejsca, w którym  chcemy wykonać badania.

 

- Czyli to co można na pewno przekazać biegaczom, to informację, by szukali miejsca w odpowiednim sprzętem.

- Tak, ale sprzęt to tylko połowa sukcesu! Nawet na najlepszym sprzęcie osoba bez doświadczenia w tym zakresie diagnostyki ultrasonograficznej narządów ruchu niewiele zdziała. Tu ważna jest specjalizacja, ponieważ tylko doświadczenie kliniczne daje pewność, że badanie będzie wiarygodne.

 

Wielu biegających ma jednak wątpliwości, czy ze swoimi dolegliwościami nie powinni wykonać jednak badania rezonansem magnetycznym, a nie USG…

-  Wbrew pozorom ultrasonografia w wielu przypadkach sprawdza się lepiej w diagnozowaniu typowych urazów narządów ruchu u biegaczy niż rezonans magnetyczny. Ma masę zalet. To badanie nieinwazyjne, całkowicie bezpieczne dla pacjenta, szybkie może być wielokrotnie powtarzane u tego samego pacjenta, co umożliwia porównywanie stanu podczas leczenia. Ponadto umożliwia łatwe porównanie badanej okolicy ze stroną przeciwną.

 

- Czy nie poleca Pani wykonywania badań rezonansem?

- Ależ polecam! Tylko przy odpowiednich wskazaniach. Tak naprawdę te najbardziej skomplikowane uszkodzenia wewnątrzstawowe wymagają diagnostyki rezonansem, np.: dokładna ocena więzadeł krzyżowych w stawie kolanowym, ocena chrząstki w stawie kolanowym czy skokowym, czy w badaniu artro-MR (badanie rezonansem magnetycznym z podaniem kontrastu do stawu) wykonuje się ocenę obrąbka stawowego barku i kompleksu chrząstki trójkątnej w obrębie nadgarstka. Wszelkie inne urazy  dobrze  i szybko oceniamy w USG.

 

- Bardzo dziękuję za te wyjaśnienia.

-  Ja również dziękuję i pozostaję do dyspozycji. W razie wątpliwości i pytań proszę o kontakt - czy to przez FB, czy naszą stronę internetową www.cmdiagnosis.pl.