• 1.png
  • 2.png
  • 2024---baner-www.png

  

 

"Jeśli ruch jest oznaką życia, a bezruch to śmierć, to bieganie jest najlepszym przykładem życia pełnią życia. I to jest piękne" Martin Creed

Bieganie mamy w naturze, choć z ewolucyjnego punktu widzenia nasze podejście do tej aktywności  zmieniło się o 180 stopni. Wcześniej człowiek biegał, ponieważ musiał upolować zwierzynę lub przed nią uciec… Biegał, ponieważ od tego często zależało jego życie.

Dziś w cywilizacji zachodniej bieganie kojarzone jest przede wszystkim z przyjemnością, obcowaniem z naturą czy osiągnięciem celu - np. przebięgnięcie maratonu ulicznego lub górskiego. Liczbie uczestników wszelkiego typu biegów wciąż systematycznie rośnie.  Dlaczego? Ponieważ mamy coraz większą świadomość, że aktywność ruchowa jest nam potrzebna dla zachowania zdrowia - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiele osób zaczyna od porannej przebieżki a z biegiem czasu ich możliwości i ambicje rosną. Przychodzi wreszcie moment, kiedy chcą pokonać dystans 10 km, półmaratonu czy maratonu. Czy decyzja, by wystartować wystaczy?

Karol Karwasiński - osteopata, fizjoterapeuta z Centrum Medycznego Diagnosis - ostrzega:  „Niestety prawda jest okrutna, duża liczba osób nie potrafi przygotować się do dłuższego biegu, robi to źle, wręcz bezmyślnie. Czasem to brawura, czasem tylko brak świadomości, że to musi być przemyślany proces, inaczej można sobie zrobić krzywdę. Nie chciałbym poruszać kwestii treningu, ponieważ nie jestem trenerem sportowym, ale pewne prawa dotyczą nas wszystkich - są to prawa fizjologii oraz metabolizmu. Przedstawię kilka podstawowych zasad.

1 zasada:

Zacznij od krótkich treningów. Przygotuj swoje ciało do pokonywania coraz to dłuższych dystansów, ale powoli. Kiedy nasze ciało głównie spędzało czas w pozycji siedzącej i nagle postanowimy biegać, nie narażajmy je na duże obciążenia. Nasz układ krwionośny, głównie żylny,  przez pracę siedzącą zmienił się i nie jest tak wydolny jakbyśmy tego oczekiwali. Do tego dochodzi kwestia metabolizmu komórkowego, który niestety z biegiem lat jest wolniejszy (co jest ważne przy regeneracji).

2 zasada:

Nie szarżuj. Jeżeli czujesz, że nasze nogi dzień lub dwa po treningu są bolesne i przemęczone to znaczy, że przesadziliśmy z treningiem. W tym wypadku nie ma mowy o czymś takim jak „zakwas”,    to błędne myślenie, ponieważ by powstał zakwas musielibyśmy biegać w warunkach beztlenowych,   a tu już mówimy o sprincie.  To co błędnie traktujemy jako zakwas - to stałe, nieodrwacalne zniszczenie mikrowłókien! Nasz organizm wydziela wtedy odpowiednie substancje biochemiczne w konsekwencji czego pojawia się ból. Zasada „trenuj do bólu”, albo myślenie, że o wysokiej jakości treningu świadczy późniejszy ból to błąd. Częste trenowanie w ten sposób prowadzi niestety do powstawania kontuzji  w późniejszym czasie.

3 zasada:

Nie trenuj tylko przez bieganie. By czerpać radość z biegania i osiągać lepsze wyniki sportowe należy ćwiczyć nie tylko mięśnie nóg. Bardzo ważnym elementem treningu są ćwiczenia stabilizacyjne. Mowa tutaj zarówno o mięśniach kręgosłupa, jak i stawów kolanowych oraz skokowych.

4 zasada:

Pamiętaj o regeneracji. Nie samym treningiem człowiek żyje. Każdy z nas potrzebuje regeneracji swojego organizmu po zawodach bądź treningu, choć każdy ma inny metabolizm komórkowy. Osoby biegające rekreacyjnie nie będą nigdy zawodowcami , jednak warto pamiętać, że kariery nawet tych najwybitniejszych sportowców, bez odpowiedniej opieki pokończyłyby się dużo wcześniej. Dlatego ważne są takie elementy jak sauna, kąpiele zmiennocieplne, masaże, fizjoterapia, osteopatia, akupunktura czy inne formy terapii.

5 zasada:

Odpowiednia dieta. Metabolizm komórkowy u każdego jest inny, trening wymaga dostosowania do indywidualnych możliwości organizmu. Podobnie jest z dietą. Dziś dużo się mówi o nietolerancjach pokarmowych, problemach z wchłanianiem czy wydalaniem mikro/makro elementów. Warto więc skorzystać z profesjonalnej rady dietetyka, który dobierze odpowiednią dietę. Nie ma jednej diety dla wszystkich, natomiast jedno jest pewne - jak przy każdym sporcie wytrzymałościowym nasz organizm wymaga dużej ilości płynów. Trzeba się nawadniać, ale nie pijmy tylko samej wody. Jest ona dobra do picia na co dzień, ale w trakcie wysiłku fizcznego musimy już zapewnić naszemu organizmowi coś więcej - odpowiedni zestaw elektrolitów, które „uciekają” wraz z naszym potem. Po wysiłku bardzo dobrym płynem, który nas nawodni (mowa  tu o przyswajalności molekuł wody w naszym organizmie) jest woda kokosowa lub kompot. Kompot od Babci jest najlepszy :)

6 zasada:

Zbyt szybki powrót do biagania po kontuzji. Niestety, jak mówi moje doswiadczenie zawodowe,  jest to wielki problem. Biegacze za szybko chcą wrócić do biegania, prawdopodobnie przez strach przed utratą formy, którą sobie wyrobili przez wiele miesięcy ciężkiej pracy. Fizjologia rządzi się jednak swoimi prawami i każda kontuzja potrzebuje odpowiedniego czasu na regenerację tkanek. Jedna wizyta u fizjoterapeuty czy osteopaty nie zawsze rozwiąże problem, czego niestety oczekuje kontuzjowany. Zazwyczaj potrzebny jest czas i dłuższa rehabilitacja. Nasz organizm zasługuje na pełne zagojenie się, nawet tego wymaga, by w przyszłości nie dochodziłao do urazów nawracających. Dopiero będąc pewnym, że kontuzja jest w pelni wygojona - dobrze, by to ocenił specjalista - można myśleć o spokojnym powrocie do treningów.

 

Według danych opublikowanych w ubiegłym roku w Polsce (badania MiltiSport Index) 62% Polaków deklaruje aktywność fizyczną. Coraz większy jest w tym udział biegaczy. To dobra prognoza na przyszłosć, ale dla własnego dobra - należy biegać mądrze.

 

Centrum Medyczne Diagnosis zaprasza na bezpłatną diagnostykę w kierunku wirusa HCV.

Nie wymagamy zaświadczeń ani skierowań.

Badania dostępne są od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 11:00

Centrum Medyczne Diagnosis

Zalasewo, os. Sarmackie 1/4

tel. 61 875 5408 lub 503 803 909